Słowa kluczowe: filtr, oczko wodne, ogród, pompa, projekt,

DrukujWoda w ogrodzie


CZYSZCZENIE OCZEK WODNYCH

Oczko wodne w ogrodzie jest bardzo efektowne. Ale żeby jak najdłużej cieszyło wzrok i mogły się w nim rozwijać rośliny i zwierzęta trzeba zadbać o to, żeby woda była czysta. Odpowiednia pielęgnacja wymaga jednak odpowiedniego sprzętu i zabiegów - filtrowania i napowietrzania wody. Służą do tego specjalne pompy.

 

Producenci oferują różne rodzaje pomp: do współpracy z filtrami, do zasilania kaskad, strumieni, fontann, albo pompy uniwersalne.
 

Przed wyborem pompy, należy dokładnie określić jej parametry, najlepiej w konsultacji projektantem:

. Wydajność.

. Ciśnienie wody.

. Dopasowanie do konkretnego zbiornika (do pojemności, efektów, filtrów, koryta strumienia, dyszy fontann, węży transportujących wodę).

 

WYKRES PRACY
Na opakowaniu każdej pompy podawany jest wykres jej pracy. Należy się nim posłużyć przy doborze pompy do naszych potrzeb (do wydajności i wysokości podnoszenia wody).

 

ZASILANIE
Pompy zasilane są z reguły napięciem 230 V. Niskonapięciowe pompy (12, 24 V) wymagają transformatora.

 

INSTALACJE
Niezbędna jest szczelna skrzynka z gniazdkami elektrycznymi. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Obwód zasilający w oczku musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym oraz różnicowo-prądowym.

 

Z FILTREM
Pompa, która będzie podłączona do filtra musi mieć specjalną budowę, dzięki której da radę przetransportować zabrudzoną wodę. W ciągu godziny powinna być w stanie przepompować większość wody z oczka. Filtr najczęściej umieszcza się na brzegu (można go ukryć wśród roślin i kamieni). Wysokość podnoszenia powinna zapewnić wtłoczenie wody na jego wysokość. Pompę umieszcza się poniżej lustra wody: w najgłębszym miejscu sadzawki, albo poza oczkiem (np. w suchej studzience, w pobliżu). Do niektórych pomp można podłączyć kosz ssawny zapewniający lepsze oczyszczanie oczka albo skimmer, który zbiera zanieczyszczenia z powierzchni wody.

 

Z FONTANNĄ
Fontanna, oprócz swoich niewątpliwie efektownych właściwości estetycznych, pełni również funkcje praktyczne - napowietrza wodę. Pompa do fontanny w przeciwieństwie do pompy do filtra, nie może zasysać wody zabrudzonej bo się zbyt szybko zapycha, dlatego musi mieć na wlocie gąbkę lub filtrującą siatkę. Gdy przyłączymy trójnik i zawór regulujący ilość wody, do pompy można podłączyć oprócz fontanny np. strumień lub kaskadę. Wysokość podnoszenia i wydajność pompy muszą być dobrane do rodzaju dyszy i oczekiwanej wysokości strumienia fontanny (maksymalne ciśnienie wytwarzane przez pompę musi być o połowę większe niż wysokość wody w fontannie). Pompa powinna być usytuowana na podwyższeniu, dzięki czemu dysza nie będzie pokrywać się mułem. Woda zasysana przez pompę musi przejść przez filtr, który ma za zadanie usunąć z niej zabrudzenia. Sprzedawany jest zwykle razem z pompą. Dysze fontannowe również można kupić w komplecie z pompą, ale można też osobno (króćce są znormalizowane, pasują do każdej pompy). Ważne, aby dopasować dyszę tak, aby nie rozchlapywała wody poza zbiornik.

 

Z KASKADĄ/STRUMIENIEM
Pompy do kaskad i strumieni muszą mieć wysoką wydajność. Nadają się do tego i pompy do filtra i do fontanny (z fontanny trzeba wówczas wyciągnąć gąbkę filtrującą, albo strumyk będzie krótki, a kaskada niska). Potrzebną wydajność można oszacować według tabel z katalogów. Musi odpowiadać szerokości, głębokości i wysokości strumienia/kaskady. Na 1 cm potrzeba pompy o wydajności 100 l/h. Wysokość podnoszenia musi być dostosowana do wysokości strumienia/kaskady oraz do średnicy i długości węża doprowadzającego wodę.

ZIMĄ
Kiedy zaobserwujemy spadek ciśnienia w pompie, albo wypływający strumień będzie coraz mniejszy, to znak, że pompa wymaga czyszczenia.
 

Na zimę można wyjąć pompę z oczka i trzymać w pojemniku z wodą w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą, albo pozostawić na miejscu, ale odłączyć wszelkie dysze i węże (jeśli jest na dnie, gdzie woda nie zamarznie, można ją zostawić włączoną). Można też zainwestować w pompy mrozoodporne.

 

Odpowiednie urządzenia filtracyjne oraz zabezpieczanie oczka wodnego na zimę sprawi, że zbiornik będzie nam służył długo, stając się miejscem dla rozwoju roślin i zwierząt (jeśli będziemy mieli w planach np. hodowlę rybek).

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj