Słowa kluczowe: dom, kuchnia, mieszkanie, okno, oświetlenie,

DrukujKuchnia


DOBRZE OŚWIETLONA KUCHNIA

Kuchnia należy do pomieszczeń, które zdecydowanie muszą być dobrze oświetlone.  W końcu nie trudno o skaleczenie przy krojeniu chleba, bądź o oparzenie gorącym garnkiem. A co dopiero, gdy po kuchni krążą dzieci.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo w kuchni. To właśnie tam mamy styczność z niebezpiecznymi urządzeniami, dzięki którym łatwo o wypadek. Szalejące po kuchni nieuważne pociechy również w łatwy sposób mogą się zranić. Zwłaszcza, gdy oświetlenie daje wiele do życzenia. Raczej trudno sobie wyobrazić gotowanie, czy zmywanie w półmroku. Najpowszechniejszą porą dnia, podczas której przebywa się w kuchni jest wieczór, czas kolacji. Wymaga on zastosowania sztucznego oświetlenia.

Każda kuchnia ma trzy, najczęściej oblegane strefy: zlewozmywak, lodówka oraz piec/płyta grzewcza. To właśnie wokół tych miejsc należy założyć oświetlenie. Rynek oferuje całą gamę różnego rodzaju żarówek, lamp, a także możliwość ich wbudowania w meble itd. Tworzy dzięki temu połączenie przyjemnego z pożytecznym - możemy wcielić się w dekoratora wnętrz! 


Dobrym pomysłem, przed urządzeniem kuchni, jest zastanowić się nad rozłożeniem światła. W jakich miejscach najwięcej będziemy się poruszać, czy będzie się tam spożywać posiłki, jeżeli tak, to gdzie umiejscowić stół, aby go bez problemu oświetlić itd.

 

Wiele osób błędnie uważa, że światło centralne (lampa zamontowana pośrodku pomieszczenia) oraz ewentualnie światło z okapu wystarczą, aby kuchnia była odpowiednio oświetlona. Inną przyczyną, dla której "pazernie" oświetla się kuchnie, może być obawa, że rachunki przysporzą o szybsze bicie serca. Wystarczy jednak rozejrzeć się za żarówkami energooszczędnymi, aby ten problem rozwiązać. Gdy posiadamy zaaranżowane pomieszczenie nic straconego, aby je odpowiednio oświetlić. Przy pomocy świetlówek (np. kompaktowych) można doświetlić wybrane miejsca dokręcając je pod szafkami wiszącymi.

 

 

GRA ŚWIATŁA Z CIENIEM
Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć ciekawie wyglądające zakątki, które zapewne będą przyciągać wzrok przybyłych gości. Nie od dziś wiadomo, że połączenie roślin i światła daje ciekawy efekt końcowy w postaci zabawy z cieniem. Ukazuje to, że oświetlenie wnętrza może również odgrywać walory upiększające. W sposób optyczny można powiększyć mieszkanie stosując odpowiednie rodzaje oświetlenia: w niskich pokojach warto zrezygnować z wiszącego oświetlenia, zastępując je lampą kompaktową. Oświetlenie pośrednie jest również zalecane w celu rozproszenia światła po całości pomieszczenia. Mieszkanie może mieć różny charakter, w zależności od sposobu aranżacji lamp i elementów, które są oświetlane. Przykładowo eleganckie kinkiety zamontowane nad krzesłami nadają kameralny charakter, wyciszający po ciężkim dniu. Oświetlając obraz, staje się on głównym punktem pomieszczenia, zwracającym na siebie uwagę.

 

 

ŚWIATŁO NATURALNE
Stosowanie światła sztucznego to nie wszystko. Należy również umiejętnie korzystać z promieni słonecznych. Przy aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę umiejscowienie okna: czy znajduje się na wschodzie, czy zachodzie. Umożliwi to odpowiednie rozplanowanie mebli oraz innych urządzeń. Ponadto kierunek w jakim znajduje się okno decyduje o jakich porach będzie najjaśniej. Należy pamiętać, że dostęp do światła słonecznego może być ograniczony przez budynki oraz drzewa za oknem. Aby dodatkowo nie ograniczać przepływu światła warto nie stosować ciężkich i ciemnych zasłon, tudzież firanek tego typu, a zastąpić je roletami i żaluzjami.

 

 

Przedstawione zasady nie należą do skomplikowanych, dlatego każdy z nas może się do nich zastosować. Jeżeli zastanawiamy się nad remontem warto rozpatrzyć dodatkowo kwestię oświetlenia. Pamiętajmy, że nawet posiadając zaaranżowaną kuchnie możemy ją odmienić odpowiednio montując przykładowo wspomniane już świetlówki kompaktowe. W ten prosty sposób możemy swobodnie zmieniać estetykę wnętrza.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj