Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Fundamenty  >  DOM NA FUNDAMENCIE

Słowa kluczowe: budowa, dom, fundamenty,

DrukujFundamenty


DOM NA FUNDAMENCIE

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z szeregu wytycznych, które rządzą jego odpowiednim wyborem. Typ domu oraz nośność gruntu są zasadniczymi wytycznymi przy wyborze fundamentu.

 

 

 PRZEMARZAJĄCY GRUNT
Fundamenty domów niepodpiwniczonych umieszczane są poniżej linii przemarzania gruntu. Rzecz wygląda inaczej w domach posiadających piwnice. Wówczas zagłębienie wskazywać będzie wysokość piwnicy. Głębokość przemarzania różni się w zależności od terytorium naszego kraju. Dlatego też uprzednio należy zbadać grunt, aby odpowiednio umiejscowić fundament. Nie tyczy się to zresztą tylko fundamentu. Podziemne instalacje wodne i kanalizacyjne również należy zakładać głębiej. Drugą, zasadniczą kwestią jest, czy dom będzie budowany na gruntach spoistych, gdyż właśnie one narażone są na powstawanie wysadzin pod wpływem niskiej temperatury.
Drugą wytyczną, wspomnianą na początku jest nośność gruntu, od której zależy, czy konstrukcja będzie opierać się na fundamentach pośrednich, czy bezpośrednich.

 

 

 NA WSPARCIU
Decyzja o budowie na gruntach nienośnych, czyli o obniżonych parametrach nośności obciążeń określonej budowli, wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji przenoszących ciężar. Mianowicie pali i studni fundamentowych, kolumn, czy słupów. Więcej na temat tego typu konstrukcji można znaleźć w artykule Dom na torfie.

 

 

 PROSTO NA GRUTNT
W przypadku fundamentów bezpośrednich typowy fundament budynku składa się z betonowej ławy fundamentowej oraz ścian, które ponadto stanowią ściany piwnic.
Ławy stanowią poszerzenia u spodu ścian fundamentowych, dzięki czemu dochodzi do rozłożenia obciążenia na większą powierzchnię - innymi słowy, zmniejsza się nacisk ścian na grunt. Największą popularnością cieszą się betonowe ławy, które wylewa się prosto na grunt. Do wyboru mamy również alternatywne żelbetowe, które głównie stosowane są wówczas, gdy betonu należałoby użyć w olbrzymich ilościach, ze względu na poważne obciążenia.
Ściany fundamentowe również mają na celu zmniejszenie nacisku, a ich grubość musi być dostosowana do ścian nadziemia. W zależności od rodzaju domu stosuje się w nich ocieplenie - w domach niepodpiwniczonych nie istnieje taka potrzeba. Ponadto istnieją dwa rodzaje budowy tych ścian: wylewane oraz poprzez wymurowanie ich z bloczków betonowych, silikonowych, lub pustaków zasypowych.

 

 

Usługi budowlane dzięki swej szerokiej ofercie znacznie zwiększają szansę na wybór fundamentu odpowiedniego dla naszego domu oraz działki. Dzięki temu, w przyszłości nie będziemy musieli się borykać z popełnionymi wcześniej błędami, często ciężkimi do naprawienia, gdyż takie po prostu nie zaistnieją.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj