Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Instalacje  >  Woda i kanalizacja  >  FILTRACJA WODY

DrukujWoda i kanalizacja


FILTRACJA WODY

 

Pomimo, że woda z kranu spełnia wymagane wytyczne, nie zawsze realizuje nasze oczekiwania. W takich wypadkach warto zaopatrzyć się w urządzenia poprawiające jej jakość.

 

Wodę złej jakości od razu rozpoznamy. Wystarczy, że będzie miała smak zapach lub kolor, czego normalnie woda nie ma prawa posiadać. Taka woda nie tylko jest niebezpieczna dla naszego zdrowia czy życia. Skutecznie utrudnia codzienne czynności jak pranie, dokonuje zniszczeń w urządzeniach sanitarnych i grzewczych.


Skoro woda wypuszczona do obiegu, tym samym trafiająca do naszych domów, spełnia przyjęte normy, to czemu zdarza się, że jej jakość daje wiele do życzenia?
Przyczyn może być sporo. Do najczęstszych zaliczyć można jej wtórne zanieczyszczenie oraz wysokie stężenie soli wapnia i magnezu, powodujące twardość.

 

BRUDNA WODA
Woda, która jest wypuszczana z przedsiębiorstwa wodociągowego jest czysta i zdatna do użytku. Niestety, zdarza się, że na drodze przepływu trafia na nieczystości, przez co dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia i znacznego pogorszenia jakości. Dlatego tak ważne jest, aby nie pić nieprzefiltrowanej czy nieprzegotowanej wody. Pasożyty i przeróżne mikroorganizmy znajdujące się w takiej wodzie mogą wywoływać liczne choroby, a nawet doprowadzić do śmierci.

 

TWARDA WODA
O twardości wody głównie dowiadujemy się w momencie, gdy ubrania nie są dokładnie uprane albo gdy na bateriach urządzeń zaczyna odkładać się osad. Posiadanie twardej wody pomimo, że jest niezdrowe, jest również nieekonomiczne. Trzeba jej więcej zużyć (z racji pojawiającego się osadu), a także stosować dodatkowe preparaty zmiękczające np. do pralek.

 

WSPOMAGANIE
Mocno pocieszający jest fakt, że nie jesteśmy bezradni. Istnieją urządzenia, których stosowanie pomoże doprowadzić bieżącą wodę do zdatnego spożycia i użytku. Należą do nich filtry i zmiękczacze.


1. Filtry mechaniczne są najczęstszym i najchętniej stosowanym sposobem na walkę ze złym stanem wody. Rozróżnić należy ich dwa warianty: posiadający siatkę oraz automatyczny. Ich celem jest zapobiegnięcie przedostania się większych zanieczyszczeń. Tak, jak o każde urządzenie, o filtry również trzeba dbać. Najwygodniejsze w stosowaniu są wspomniane już filtry automatyczne, które mają funkcję samooczyszczania. Wersja posiadająca siatkę wymaga od nas ręcznego ich przepłukiwania.

 

2. Sporą popularnością mogą poszczycić się urządzenia zwane zmiękczaczami. Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest obniżenie bądź całkowite (jeżeli jest to możliwe do zrealizowania) zlikwidowanie twardości wody. Główny element budowy zmiękczaczy stanowi zbiornik filtracyjny, do którego wsypuje się jonowymienną żywicę. Wymienia ona powodujące twardość wody jony, na neutralne jony sodu.

 

3. Nie do końca rozpowszechnione filtry węglowe stanowią również doskonałe urządzenie w walce z brudną wodą. Zawarty w nich węgiel aktywny zatrzymuje zanieczyszczenia na zasadzie "sitka", gdyż jego struktura składa się z mikroporów, które idealnie się do tego celu nadają. Do wyboru mamy filtry z wkładem wymiennym oraz z aktywnym węglem.

 

Dzięki instalacji któregoś (bądź kilku jednocześnie) z przedstawionych urządzeń, jakość wody w kranie ulegnie zdecydowanej poprawie. Ich posiadanie możemy traktować również na zasadzie "rezerw" i włączyć do użytku, w chwili pojawienia się poważniejszej awarii wodociągowej.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj