Słowa kluczowe: balustrada, drewno, materiał, schody, słup nośny,

DrukujSchody i balustrady


GOTOWE SCHODY DO WNĘTRZ

 

Budując piętrowy domek jednorodzinny mamy wybór między dwoma rodzajami schodów. Pierwszy z nich to wybór schodów żelbetowych, które wykonuje się podczas budowy domu. Drugi natomiast, to wybór schodów gotowych. Można je zakupić w całości lub zamontować bezpośrednio w domu, już po ułożeniu podłogi.


Rodzaje schodów:


1) Tradycyjne - Są to schody zrobione z drewna, ewentualnie ze wstawkami z innych tworzyw. Można je dostać w sklepach budowlanych, ale jeśli ktoś chce mieć coś oryginalnego może je zamówić u projektanta - dotyczy to zwłaszcza dużych schodów. Ich koszt to ok. 15 tys. zł.

    a) Materiały - Najpopularniejszymi materiałami są drzewa takie jak: buk, dąb, klon czy jesion. Drewno nie może mieć sęków i musi być odpowiednio suche. Coraz bardziej modne jest wykorzystanie drzew egzotycznych, ale należy pamiętać, że im bardziej niecodzienny gatunek drzewa tym cena staje się wyższa. Kiedy otrzymamy gotowe schody będą polakierowane, ale można dodatkowo zamówić barwienie bejcą.

   b) Kształt - Kształtów schodów jest bardzo dużo. Mogą być jednobiegowe proste, zabiegowe lub dwubiegowe. Można je zaprojektować na planie koła lub kwadratu. Mogą być prawo- i lewoskrętne, a także pełne lub ażurowe. Najważniejsze jednak, aby pasowały kształtem do wnętrza.

   c) Zamówienie - Kiedy już wybierzemy producenta, musimy się zdecydować czy wybieramy gotowy wzór, czy wolimy coś innego, co sami zaprojektujemy z pomocą specjalisty. Przedstawiciel wybranej przez nas firmy przyjeżdża do nas do domu i tam dokonuje wszelkich pomiarów. W specjalnym programie komputerowym można zobaczyć jak najprawdopodobniej będą wyglądać schody wraz z balustradą i dodatkami. Jeśli nie korzystamy z pomocy eksperta i sami kupujemy schody, będą one dostarczone do naszego domu w częściach wraz z instrukcją. Będziemy musieli je złożyć samodzielnie.

 

 

2) Schody kręcone - Wbrew pozorom ich zamontowanie nie tylko jest prostsze, niż tych tradycyjnych, ale także jest tańsze. Zajmują mniej miejsca, ale przez to nie są zbyt wygodne. Są zbudowane ze:

    a) Słupa nośnego - Ten element należy przymocować do dolnego i górnego stropu. Najczęściej jest stalowy lub aluminiowy, ale można też spotkać drewniane lub żelbetowe.

   b) Stopni - Stopnie są o kształcie klina. Swoją węższą częścią są przymocowane do słupa centralnego za pomocą części, które regulują wysokość. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno.

   c) Balustrady - Balustrada najczęściej jest zrobiona z metalu powleczonego poliestrem w kolorze pasującym do słupa nośnego. Poręcz także może być zrobiona z metalu, ale można zastosować także PCV lub drewno. Balustrady są ażurowe.

Schody kręcone można zamówić lub kupić w sklepie do samodzielnego montażu.

 

 

3) Schody modułowe - Na te schody składają się dwa elementy: wspornik i stopnica. Nakłada się je na siebie i łączy. Zajmują mało miejsca i można je zamontować samemu. Są wygodne, ponieważ możemy je dostosować do różnych pomieszczeń, możemy regulować ich wysokość i skręt.

Stopnice są najczęściej drewniane i prostokątne. Można też je dostać powycinane na zmianę, raz z lewej, a raz z prawej strony. Do budowy balustrady najczęściej wykorzystuje się metalowe słupki, a do poręczy drewno, stal lub aluminium.

 

 

4) Schody drabiniaste - Ze schodami drabiniastymi możemy się spotkać najczęściej przy wejściach na strych. Wytrzymają ciężar 120 kg. Są składane elektrycznie, bądź ręcznie. Niestety nie są najwygodniejsze, ponieważ są strome i przypominają drabinę. Kiedy je złożymy, chowane są w specjalnej skrzyni zamykanej klapą, dzięki temu są niewidoczne i nie przeszkadzają. Można je zamówić z poręczą .

 Na schody drabiniaste składają się trzy elementy:

   a) Rozkładana drabina - Najczęściej jest drewniana lub stalowa i składa się z dwóch lub trzech części. Schody te mogą być wysuwane, łamane lub nożycowe. Ich szerokość to ok. 34 - 38 cm.

   b) Skrzynia drewniana

   c) Klapa - Najczęściej można ją spotkać wykonaną z płyty wiórowej.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj