Słowa kluczowe: instalacja antyoblodzeniowa, śnieg, sople,

DrukujInstalacje elektryczne


INSTALACJA ANTYOBLODZENIOWA

Kiedy zimą po raz kolejny poślizgniemy się na schodach do domu, albo poczujemy się zmęczeni ciągłym odśnieżaniem, czy sprzątaniem wprowadzanego do domu błota pośniegowego, zastanówmy się czy nie warto zainwestować w elektryczne zabezpieczenie antyoblodzeniowe. Instalując je na chodniku, podjeździe, parkingu, schodach, przy rynnach, rurach, krawędziach dachów czy prowadnicach bram, nie tylko przedłużymy trwałość tych miejsc, ale również oszczędzimy sobie sporo pracy.


Na taką instalację składają się przewody lub maty grzejne o mocy 25 W/m oraz regulatory z czujnikami.

Przewody mogą być:

  • stałooporowe - pobierające stale taką samą ilość energii;
  • zmiennooporowe, uzależnione od temperatury otoczenia.

 

Instalacja koniecznie musi być zabezpieczona wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Obowiązkowe są również tabliczki z informacją o instalacji pod napięciem pod nawierzchnią.

 

Instalacja antyoblodzeniowa może być montowana pod takimi materiałami jak:

  • beton,
  • płyty chodnikowe,
  • kamienie,
  • piaskowiec.

 

Szczególną ostrożność należy zachować montując system pod asfaltem - należy pomiędzy nim a kablami ułożyć warstwę piasku lub betonu, aby chroniły kable przed przegrzaniem.

Jeśli chcemy wykonać taką instalację na schodach zewnętrznych, niezabudowanych, to musimy wykonać na nich również termoizolację, która uchroni przed zimnym powietrzem.

Aby system działał sprawnie na wjeździe do garażu, nie ma konieczności układania instalacji na całej jego powierzchni. Wystarczy, że będzie ułożona w miejscach, przewidywanego toru opon. Należy za to pamiętać o wykonaniu ogrzewanego kanału odpływowego do odprowadzania stopionej wody.

 

Sterowanie instalacją antyoblodzeniową jest proste. Działanie systemu polega na tym, że czujniki lodu reagują na odpowiednią temperaturę i wilgoć, włączeniem kontrolera lodu.

 

Chyba największą zaletą takich instalacji jest możliwość zapobiegania tworzeniu się sopli. Ich usuwanie jest bardzo niewygodną czynnością, a jednocześnie zaniedbanie jej może mieć poważne skutki. Zainstalowanie systemu antyoblodzeniowego na dachu i rynnach skutecznie zapobiega tworzeniu się sopli oraz gromadzeniu na dachach śniegu.  Wystarczy zamontować kable (przewody stałooporowe lub samoregulujące) wzdłuż krawędzi dachu, w rynnach (za pomocą taśmy montażowej) i w rurach spustowych.


Montaż takiej ochronnej instalacji należy powierzyć wyspecjalizowanemu instalatorowi, który posiada autoryzację producenta.

Dodaj zlecenie w naszej Giełdzie ofert, a fachowiec znajdzie Cię sam! Jakie są ceny usług budowlanych w Twoim województwie możesz sprawdzić w naszej porównywarce cen usług budowlanych CenoBadacz BK.

 


 

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj