Słowa kluczowe: filtr powietrza, filtr węglowy, okap, pochłaniacz zapachów, świeże powietrze, wentylacja kuchni,

DrukujKlimatyzacja i wentylacja


KUCHNIA BEZ BRZYDKICH ZAPACHÓW

 

Podczas gotowania powstaje para wodna, tłuste opary, nie mówiąc już o często nieprzyjemnych zapachach, rozchodzących się po całym domu. Te niepożądane skutki kulinarnych zabiegów można ograniczyć, a nawet zlikwidować.

 

Podstawowym rozwiązaniem, a w przypadku korzystania z kuchenki gazowej koniecznością, jest odpowiednia wentylacja kuchni. Wsparciem dla jej działania mogą być także rozwiązania przedstawione poniżej.

 

Okap nadkuchenny
To urządzenie, które zależnie od trybu pracy, filtruje opary unoszące się nad kuchenką (funkcjonuje wtedy jako pochłaniacz) lub usuwa je na zewnątrz, działając jak wyciąg. Większość okapów przystosowana jest do pełnienia obu funkcji, a ich zmiana polega na przestawieniu obiegu powietrza i wstawieniu lub usunięciu filtrów.
Efektywność działania okapu określa, podawana przez producenta, wydajność przepływu powietrza - najczęściej w granicach 300-500 m3/h. Teoretycznie taka wartość jest wystarczająca do wentylacji, nawet przy intensywnym gotowaniu. Jednak rzeczywista wydajność będzie znacznie mniejsza i zależna od oporów przepływu powietrza przez filtry i kanały. W praktyce ważniejszym parametrem jest moc silnika wentylatora, która powinna wynosić co najmniej 100 W.

 

Pochłaniacz zapachów
Instalowany jest tam, gdzie nie można podłączyć okapu do instalacji wentylacyjnej. Opary znad kuchenki przechodzą najpierw przez osadnik tłuszczu, a następnie przez węglowy filtr pochłaniający zapachy. Oczyszczone powietrze wraca do kuchni, ale nie zmniejsza to jego wilgotności i temperatury. Filtry węglowe wymagają okresowej wymiany, natomiast osadniki tłuszczu można myć wielokrotnie.

 

Wyciąg
W tym trybie pracy wentylacji do filtracji wykorzystywane są tylko osadniki tłuszczu, a zanieczyszczone powietrze kierowane jest do kanału wentylacyjnego. Dla prawidłowej pracy wyciągu musimy zapewnić dopływ świeżego powietrza zewnętrznego w ilości odpowiadającej wydajności wentylatora. Dlatego kuchnie wyposażone w okap pracujący w trybie wyciągu powinny posiadać nawiewniki okienne otwierane ręcznie lub samoczynnie w czasie pracy wentylatora.

Uwaga! W domach wielorodzinnych wyciąg kuchenny można podłączyć tylko wtedy, gdy każda kuchnia ma indywidualny kanał wentylacyjny
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj