Słowa kluczowe: energia odnawialna, mikroelektrownia, naturalne źródła energii, wiatraki,

DrukujInstalacje elektryczne


MIKROELEKTROWNIA WIATROWA

 

Źródła energii odnawialnej są doskonałym sposobem na własny, ekologiczny i tani prąd. Jest to rozwiązanie popularne między innymi w USA i Wielkiej Brytanii. Jednym ze sposobów na ekologiczną energię są wiatraki. Aby wiatrak był efektywny musimy jednak mieszkać w regionie, gdzie wiatr wieje z prędkością co najmniej 4 m/s. W Polsce niestety mało jest regionów, w których wiatr jest tak silny. Najwięcej elektrowni wiatrowych jest oczywiście na Pomorzu.

 

USYTUOWANIE WIATRAKA
Aby wiatrak dobrze spełniał swoje zadanie, należy go  odpowiednio usytuować. Nie może być ustawiony w miejscu zasłoniętym przez las, budynek czy drzewa. Musi również stać w odległości co najmniej 20 m od budynków mieszkalnych. Najlepiej, jeśli o miejscu postawienia wiatraka zadecydują fachowcy (znajdziesz ich w naszym katalogu firm budowlanych), którzy zajmą się również jego montażem.
W sprzedaży są urządzenia do montażu samodzielnego - systemem gospodarczym, ale bezpieczniej, mimo, że drożej, jest powierzyć to specjalistom. Najlepiej dobiorą oni miejsce na wiatrak, jak i rodzaj turbiny. Aby podczas bezwietrznej pogody w elektrowni wiatrowej nie zabrakło prądu, często stosuje się tzw. układ hybrydowy, czyli połączenie elektrowni wiatrowej z panelami fotowoltaicznymi oraz z tradycyjnym generatorem spalinowym.
Rozwiązaniem, które zapewni silniejszy wiatr, jest usytuowanie wiatraka na dachu, jednak trzeba to przewidzieć już na etapie projektu domu, ponieważ konstrukcja dachu musi być odpowiednio dostosowana do obciążenia wiatrakiem.

 

HAŁAS
Warto zainwestować w turbinę dobrej jakości, o dużej mocy. Te o małej są bardzo hałaśliwe, gdyż kręcą się bardzo szybko. Lepsze, nawet przy silnym wietrze, nie przekroczą 70 decybeli. Ponadto bez porównania cichsze są wiatraki z nowoczesną turbiną o pionowej osi obrotu.
Przydomowe turbiny mają najczęściej moc 3 kilowatów, a to zwykle za mało, aby pokryć całkowicie domowe zapotrzebowanie na prąd.

 

ŻYWOTNOŚĆ
Żywotność elektrowni wiatrowych sięga, według producentów, około 25 lat. Aby  wydłużyć ten czas należy oczywiście dokonywać  wymiany materiałów eksploatacyjnych oraz serwisować.


WYDAJNOŚĆ
Mikroelektrownie wiatrowe starczą na zasilanie prądem domków letniskowych, w domu mogą być dodatkowym źródłem energii do podgrzania wody użytkowej lub do kaloryferów. Najlepiej sprawdzą się w domach dobrze ocieplonych - niskoenergetycznych. Do prawa polskiego wprowadzana jest obecnie Dyrektywa Unii Europejskiej nr 2002/91/WE, według której w budynkach nowych oraz starych - gruntownie remontowanych - projektant będzie musiał uwzględniać w dokumentacji budynku zastosowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Także popularność źródeł odnawialnych energii, między innymi właśnie wiatraków, na pewno będzie wzrastać.

Przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczać prąd na potrzeby odbiornika autonomicznego (wydzielonego), czyli działającego niezależnie od sieci elektroenergetycznej. Daje więc możliwość uniezależnienia się  od dostawcy prądu. Autonomicznym odbiornikiem może być:

  • wydzielony obwód w domu, zwykle niskonapięciowy (np. obwód oświetleniowy czy obwód ogrzewania podłogowego wspomagającego ogrzewanie domu), działający niezależnie od pozostałej instalacji elektrycznej - zasilanej z konwencjonalnej sieci elektroenergetycznej;
  • cała instalacja domowa, odłączana od sieci energetycznej na czas korzystania z energii wytworzonej przez przydomową elektrownię, albo w ogóle niepodłączona do sieci elektroenergetycznej.

 

FORMALNOŚCI
Elektrownie wiatrowe, które mają mieć fundament, są uważane za obiekty budowlane i podlegają przepisom prawa budowlanego. Na ich postawienie wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyjątek stanowią urządzenia nieduże i sięgające niewiele poza obrys okolicznej zabudowy, a posadawiane zazwyczaj na masztach z odciągami -  nie trzeba na nie uzyskiwać pozwolenia na budowę ani ich zgłaszać. Wszyscy chętni do postawienia przydomowej elektrowni wiatrowej mogą skorzystać z pomocy i niskooprocentowanych (nawet 1%) kredytów instytucji finansowych.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj