Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Nowości budowlane

Powrót do listy aktualnościDrukujNowości budowlane


NOWOŚCI BUDOWLANE - SPIŻARNIA JAK U BABCI - Fot. Shutterstock
SPIŻARNIA JAK U BABCI
dodano: 2010-11-04 05:57:00

 

Przesiąknięta smakami lata spiżarnia, ze szczelnie zamkniętymi w słoikach łakociami, to wcale nie obraz minionej epoki. Przetwory coraz częściej goszczą na naszych stołach. A ponieważ trzeba je gdzieś magazynować, sięga się po sprawdzone rozwiązania w stylu „retro”.

 

Spiżarnia powinna znajdować się bardzo blisko kuchni. Żeby jak najlepiej wypełniała swe zadania, musi być zlokalizowana w pomieszczeniu nieogrzewanym: chłodnym, suchym, zaciemnionym i dobrze wentylowanym. Ponadto, powinna mieć grube ściany, najlepiej izolowane termicznie, żeby ciepło nie miało do niej dostępu.

Aby przechowywana w spiżarni żywność mogła długo w niej leżeć i nie psuła się, niezwykle istotna jest przede wszystkim dobra wentylacja. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zaplanowanie oddzielnego kanału wentylacyjnego lub, w przypadku braku takiej możliwości, wykonanie dwóch otworów w ścianie zewnętrznej o średnicy ok. 20 cm z siatkami zabezpieczającymi – jeden 30 cm nad podłogą, drugi 30 cm pod sufitem. Ponieważ jest to pomieszczenie, służące do przechowywania żywności, musi być utrzymywane sterylnie i w porządku. Na pewno pomogą w tym płytki ceramiczne ułożone zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wtedy wystarczy woda ze środkami do mycia płytek, a spiżarka będzie zawsze lśniła czystością.

 

Oto jak dobrze zorganizować kącik do przechowywania smakołyków:
1) spiżarnia nie musi być dużym pomieszczeniem, ale powinno być w niej na tyle miejsca, aby użytkownicy mogli zachować swobodę ruchu.
2) konieczne jest zadbanie o regały z półkami, na których pojawią się słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blacha z upieczonym ciastem, a także węższe półki na drobniejsze produkty i przetwory. Ważne, aby na jednych i drugich dość łatwo było utrzymać porządek.
3) podczas projektowania: układu pomieszczenia i harmonogramu prac budowlanych, warto pamiętać o zorganizowaniu w górnej części spiżarni poprzecznych drążków, które przydadzą się choćby do powieszenia pęków ziół.

 

Piwniczna izba jako schowek na przetwory:
Aby wykorzystać na spiżarnię piwnicę, należy ją do tej roli odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, aby wstawić tam regały, trzeba się zmierzyć z problemem niezbyt równej posadzki. Można się z nim łatwo uporać, wykorzystując np. produkty marki Atlas.
Oto kilka kroków, jak zamienić zwykłą piwnicę w krainę owocowych smaków i zapachów:
1) oczyszczamy podłoże,
2) niwelujemy miejscowe ubytki, zagłębienia i nierówności wylewki, przy pomocy szybko twardniejącej zaprawy. W zależności od temperatury i wilgotności otoczenia, może ona zacząć się wiązać już po niespełna godzinie.
3) gruntujemy i wzmacniamy głęboko penetrującym impregnatem.
4) biorąc pod uwagę ewentualną wilgoć, zalegającą w spiżarniach, dbamy o hydroizolację powierzchni podłogi.

 

materiały wykorzystane: informacje prasowe firmy ATLAS.


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj