Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Nowości budowlane

Powrót do listy aktualnościDrukujNowości budowlane


LEKKIE STROPY GĘSTOŻEBROWE
LEKKIE STROPY GĘSTOŻEBROWE
dodano: 2011-03-08 15:58:36


We wszystkich budynkach, w których ważne jest żeby obniżyć koszty inwestycyjne i koszty robocizny znajdują zastosowanie stropy gęstożebrowe. Wynika to z faktu, iż mały ciężar poszczególnych elementów tego typu stropów nie wymaga podczas montażu ani użycia ciężkiego sprzętu, ani wykonania pełnego deskowania, a pracochłonność przy ich wykonywaniu jest zdecydowanie mniejsza niż przy stropach żelbetowych.

 

Jako gęstożebrowe określa się stropy, w których żebra rozstawione są nie rzadziej niż co 90 cm. Podstawowymi elementami tych stropów są :
•  żebra - zwykłe częściowo prefabrykowane belki,
pustaki, do wypełniania przestrzeni między żebrami – w zależności od producenta produkowane z różnych materiałów (np. ceramika, różne rodzaje betonów czy styropian)

 

Jest rzeczą ogólnie przyjętą, że producenci starają się proponować rozwiązania coraz bardziej ekonomiczne i zapewne dlatego podczas tegorocznych targów BUDMA w Poznaniu można było bliżej oglądnąć strop Teriva Light, którego waga kształtuje się na poziomie ok. 170 kg/m2. Jako wypełnienie zastosowano w nim pustaki ze styropianu i w porównaniu do innych produktów tego producenta jest zdecydowanie lżejszy od poprzedników, których ciężar własny wynosi od ok. 270 – 400 kg/m2 w zależności od typu stropu.

 

Stropy gęstożebrowe jak każde ze stosowanych rozwiązań ma zarówno zalety (do których należy głównie niewielki ciężar i związane z tym oszczędności), ale także wady (stosunkowo duża grubość stropu, możliwość wystąpienia klawiszowania, jeśli nie zastosujemy żeber rozdzielczych, możliwe drobne spękania tynków na łączeniu pustaków, konieczność dokładnego przemyślenia lokalizacji ścian działowych na etapie projektowania stropu, jeśli będziemy chcieli je wykonać z „ciężkich” materiałów).

 

Biorąc jednak pod uwagę jakim powodzeniem jakim cieszy się ten rodzaj stropów można przyjąć, że zalety przeważają wady.


 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj