Słowa kluczowe: kotły, ogrzewanie peletami , pelety,

DrukujOgrzewanie


OGRZEWANIE BIOMASĄ - PELETY

 

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej Polska do 2020 roku w całkowitym zużyciu energii ma uzyskać 15,5% udział energii odnawialnej. Ministerstwo Gospodarki przygotowało w związku z tym Krajowy Plan Działań w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), który jest obecnie w fazie konsultacji i deklaruje przedstawienie go Komisji Europejskiej do końca sierpnia 2010 roku.


Plan jest przygotowywany w ramach programu: "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". W związku z tym, w kraju są promowane wszelkie inicjatywy i inwestycje dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii, głównie poprzez dotacje i kredyty preferencyjne. Zalety korzystania z takiej energii to: ochrona środowiska oraz obniżenie kosztów pozyskiwania energii (co gwarantuje zwrot z inwestycji w ciągu kilku lat).

 

Jednym ze źródeł energii odnawialnej w Polsce są biomasy, czyli substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji (pozostałości i odpady z rolnictwa, leśnictwa, przemysłu i odpady miejskie).

Jest to bardzo bogate źródło energii, coraz bardziej popularne, dlatego warto z niego korzystać. Jednym z rodzajów biomasy są pelety wykorzystywane do ogrzewania .

 

Pelety to biomasa sprasowana (bez użycia substancji chemicznych), materiał w postaci granulatu (krótkie, cienkie patyczki: średnica 3-25 mm, długość 5-40 mm), wytwarzany z odpadów drewnianych (wióry), bądź pozyskiwany ze specjalnych plantacji szybko rosnących drzew - na przykład wierzby wiciowej.

 

Jest to sposób ogrzewania jeszcze kilka lat temu prawie nie znany w Polsce, a obecnie zdobywający coraz większą popularność, wzór przyszedł z krajów zachodnich - szczególnie USA i Skandynawii. Coraz więcej krajowych dostawców paliw oferuje pelety w swoim asortymencie, a polscy producenci kotłów poszerzają oferty również o kotły do paliw ekologicznych, w tym do pelet.

 

Pelety można wykorzystywać, jako opał w różnych urządzeniach grzewczych:

  • Kotłach (często przystosowanych do spalania różnego rodzaju paliw ekologicznych, oprócz pelet, ma przykład jeszcze ekogroszku; od jego mocy zależy zużycie paliwa).
  • Kominkach.
  • "Kozach", czyli wolnostojących piecach.
  • Palnikach (może być zamontowany w kotle, który do tej pory obsługiwał inne paliwa).

 

Przy wyborze instalacji grzewczej można pomyśleć o połączeniu instalacji na pelety z inną, na przykład istniejącym wcześniej kotłem na olej czy z instalacją solarną. Nie będzie wówczas problemów podczas ewentualnych awarii, a w przypadku kolektorów koszty zostaną dodatkowo obniżone.

Ważnym wyznacznikiem przy wyborze urządzenia na pelety jest zapotrzebowanie na moc. Kocioł nie powinien mieć wyższej mocy niż jest rzeczywiście potrzebna, ponieważ obniży to jego efektywność.

 


ZALETY PELET

 

Ekologia
Pelety praktycznie nie wytwarzają podczas spalania substancji szkodliwych dla zdrowia czy środowiska, pozostawiają bardzo małą ilość popiołu (wybiera się go z kotła bardzo rzadko - co kilka tygodni) mają bardzo wysoką efektywność i są tanie.

 

Sposób składowania
Niewątpliwym plusem pelet są proste sposoby na ich składowanie. Jedyny problem może stwarzać znalezienie miejsca, którego potrzeba sporo. Dostępne są różnego rodzaju zbiorniki (plastikowe, metalowe), które mogą być lokalizowane w różnych miejscach budynku (na poddaszu, w piwnicy, czy na zewnątrz - pod ziemią), w różnym położeniu względem urządzenia grzewczego (nad, pod lub obok). Wynika to z faktu, że pelety są transportowane mechanicznie, za pomocą specjalnych systemów znajdujących się w rurach (w rurach znajdują się tak zwane "ślimaki", które poprzez obracanie się powodują przemieszczanie się pelet).

Wskazane jest, aby pomieszczenie, w którym przechowywane jest paliwo oraz, w którym znajduje się urządzenie grzewcze posiadało zabezpieczenia przeciwpożarowe.


 

Wygoda
Ogrzewanie peletami ma jeszcze jedną istotną zaletę - nie wymaga praktycznie żadnej obsługi - większość procesów dokonuje się całkowicie automatycznie. Wystarczy dostarczać pelety do zbiornika (w zależności od pojemności zbiornika co tydzień, a nawet co dwa tygodnie) i raz na kilka tygodni zebrać popiół, który można jeszcze wykorzystać jako nawóz.
Systemy ogrzewania peletami są zwykle wyposażone w specjalne sterowniki obsługujące proces transportu i spalania pelet (w tym regulację mocy).


 

WAŻNA JAKOŚĆ PELET

Pelety mogą być wytwarzane z różnych materiałów: trocin, roślin energetycznych, wiórów, słomy czy nawet łupin orzechów itd. jest to nie bez znaczenia dla ich jakości. Różny materiał może oznaczać różną wilgotność, efektywność, ilość wytwarzanego popiołu. Co z kolei może prowadzić do problemów w procesie spalania. Najlepszy jakościowo jest pelet wytworzony z suchego drewna jednego gatunku i o paliwo takiej jakości powinniśmy pytać u producenta, a przy zakupie oczekiwać na to gwarancji. Dobrze, żeby zakupiony pelet miał jednolity kolor o odcieniu jasnego drewna. Inne odcienie mogą wskazywać na dużą wilgotność, albo zawartość niedozwolonych substancji.

 

UWAGA! Jeśli w trakcie spalania pelet powstaje duża ilość pyłu czy popiołu, jeśli unosi się zapach inny niż palonego drewna, to może oznaczać, że pelety nie spełniają gwarantowanych wymagań i można zwracać się do producenta z reklamacją.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj