Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Finanse  >  Leasing i inne  >  RODZAJE LEASINGU

Słowa kluczowe: kredyt, leasing, rodzaje,

DrukujLeasing i inne


RODZAJE LEASINGU

Leasing to forma najmu lub dzierżawy ruchomych środków trwałych albo nieruchomości, stwarzająca korzystającemu z nich przedsiębiorstwu (leasingobiorcy), możliwość użytkowania dóbr bez konieczności ich nabycia. Jest to prostszy sposób finansowania niż skomplikowane procedury starań o kredyty bankowe.

 

 

 

 

Ze względu na podmiot finansujący (udzielający leasingu) rozróżniamy:

 

Leasing bezpośredni - leasing bez udziału pośredników, leasingodawcą jest producent przedmiotu lub jego pierwotny, prawny właściciel prowadzący działalność leasingową. Jest sposobem kredytowania nabywców towarów produkowanych przez leasingodawców. Umowa jest zwierana na używanie własności leasingodawcy i ewentualnie na pobieranie pożytków. Po upływie umowy leasingobiorca może stać się właścicielem przedmiotu. Najczęściej występuje u producentów samochodów lub innych stosunkowo drogich środków trwałych. Jest tańszy niż leasing pośredni.

 

Leasing pośredni - najczęściej spotykana forma - podpisanie umowy leasingowej z udziałem pośredników. Producent wyrobu finansuje tylko ich przekazanie użytkownikowi. Są zawierane dwie umowy. Pierwsza przez producenta z firmą leasingową (umowa kupna-sprzedaży) i druga przez firmę leasingową z leasingobiorcą (umowa o użytkowanie dobra inwestycyjnego). Jest droższy niż leasing bezpośredni z oczywistego powodu - do ceny produktu trzeba dodać koszt kredytowania i marżę pośrednika.

 

 

Ze względu na skutki podatkowe jakie rodzi leasing, rozróżniamy:

 

Leasing operacyjny - najkorzystniejszy podatkowo, tu przedmiot leasingu jest składnikiem majątku (własnością) leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych i wlicza w swoje koszty uzyskania przychodów. Raty leasingowe i opłata wstępna to koszt uzyskania przychodu odbiorcy. VAT płaci się z każdą ratą leasingową. Po upływie umowy (zawiera się ją na okres co najmniej 40% czasu amortyzacji, nie dłużej, niż na 60 m-cy) są trzy możliwości: wykupienie przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę, sprzedaż przedmiotu osobie trzeciej lub przedłużenie umowy.

 

Leasing kapitałowy (finansowy) - koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy stanowi nie cała rata, ale jedynie jej część odsetkowa. Przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy (stanowi jego własność w sensie rachunkowym) i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które tak jak odsetki wlicza w koszty uzyskania przychodów. VAT płaci się z góry wraz z pierwszą ratą leasingową (po odbiorze przedmiotu). W momencie wpłacenia ostatniej raty leasingowej leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu (nie ma tu wykupu ani minimalnego okresu umowy).

 

Leasing zwrotny - umowa najmu wzbogacona o możliwość zakupu przedmiotu za ustaloną z góry cenę po upływie umowy. Polega na przekazania prawa do korzystania z nieruchomości za opłaty czynszowe.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj