Słowa kluczowe: burzenie ścian, otwór w ścianie, projekt domu, remont, ściana działowa, ściana nośna,

DrukujŚciany wewnętrzne


ŚCIANA DZIAŁOWA CZY NOŚNA?
ŚCIANA DZIAŁOWA CZY NOŚNA?

Podczas modernizacji domu często decydujemy się na powiększenia jakiegoś pomieszczenia, co z kolei wymaga usunięcia ściany oddzielającej go od sąsiadujących pomieszczeń. Nie można tego jednak zrobić bez dokładnego ustalenia jaką funkcję pełni ta ściana w całej konstrukcji domu, gdyż nierozważne wyburzenie przegrody może zakończyć się katastrofą budowlaną.

 


Problemy z ustaleniem rodzaju ściany

Ustalenie, czy przewidziana do usunięcia ściana jest ścianą działową czy też nośną w większości przypadków nie powinno sprawiać problemów, jednak niekiedy konieczna będzie ekspertyza budowlana, gdy samodzielnie nie będziemy w stanie ocenić jej funkcji. Dotyczy to zwłaszcza starych budynków, w których dość często ścianki działowe pełniły również role dodatkowego podparcia stropu w miejscach, gdzie na wyższej kondygnacji stawiane były o tym samym przebiegu również ścianki działowe. W takich sytuacjach konieczne będzie traktowanie usuwanej ściany jako nośnej i zastosowanie odpowiedniego wzmocnienia stropu.

 

JEŚLI CHCESZ ZLECIĆ BUDOWĘ ŚCIAN FACHOWCOWI ZRÓB TO TUTAJ LUB ZADZWOŃ 32 616 41 14


Działowa czy konstrukcyjna?


Ściany działowe budowane są z elementów o grubości 6 - 12 cm, co łącznie z tynkiem daje grubość ściany ok. 10 - 16 cm. Pomiar grubości najłatwiej zrobić, gdy w ścianie znajdują się drzwi - wystarczy po prostu zmierzyć jej grubość w miejscu osadzenia ościeżnicy drzwiowej. Natomiast, jeśli ściana jest bez otworu, to najprościej wykonać próbne wiercenie na wylot i zmierzyć jak głęboko wchodzi wiertło.
Ścianki takie rozbiera się od góry zaczynając w środku rozpiętości i ewentualnie kontroluje ugięcie stropu w miarę poszerzania otworu.
 

ZOBACZ CENY PUSTAKÓW ŚCIENNYCH NIEZBĘDNYCH DO BUDOWY ŚCIAN

 

Ściany nośne mają grubość powyżej 20 cm, ale jeśli dom stawiany był z płyt żelbetonowych ich grubość może być mniejsza. Dlatego w razie wątpliwości co do materiału z jakiego budowano dom, należy sprawdzić nie tylko grubość ściany (w sposób podany dla ścian działowych), ale i rodzaj konstrukcji. Decydując się na burzenie ściany nośnej, bezwzględnie musimy zlecić opracowanie dokumentacji technicznej uprawnionemu projektantowi. Na podstawie obliczeń ustali on rodzaj i wymiary podciągu zastępującego usuwaną ścianę.
Ze względów wytrzymałościowych nie zawsze można będzie wyburzyć ścianę na całej jej długości. W takich przypadkach szerokie otwarcie na sąsiednie pomieszczenie uzyskuje się pozostawiając 1 - 2 filary (odcinki pierwotnej ściany) jako podpory.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj