Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Inne  >  SZKODLIWE MATERIAŁY BUDOWLANE

Słowa kluczowe: budowa, dom, farba, materiał budowlany,

DrukujInne


SZKODLIWE MATERIAŁY BUDOWLANE

 

Każda osoba, nosząca się z zamiarem wybudowania domu chce, aby był on miejscem bezpiecznym. I nie chodzi tylko o tak naturalne kwestie, jak montaż alarmu, drzwi antywłamaniowych, czy innego rodzaju zabezpieczenia. O bezpieczeństwo domu należy zatroszczyć się już na samym starcie, wybierając materiały z których go budujemy.

 

Na temat niebezpieczeństwa wynikającego z użycia poszczególnych materiałów budowlanych krąży wiele plotek, które często wprowadzają zamęt w głowach kupujących. Jak zatem bronić się przed ewentualnym zagrożeniem? I przede wszystkim, co tak naprawdę szkodzi?

 

Czy jesteśmy bezradni?

Wbrew pozorom, wiele zależy od nas, kupujących. Przeciętny Kowalski, jeżeli nie zatroszczy się o kupno materiałów posiadających atesty i certyfikaty, nie może mieć pewności, że zakup w przyszłości nie odbije się na jego zdrowiu.  Powszechnie znany jest tzw. syndrom chorego budynku (z ang. Sick Building Syndrome), który objawia się przykrymi dolegliwościami, jak nudności i zawroty głowy. Jego występowanie związane jest zasadniczo ze złą jakością powietrza, którą może wywołać właśnie stosowanie niebezpiecznych materiałów budowlanych.

 

Czujność przede wszystkim!

Przy wyborze materiału budowlanego należy zwrócić uwagę, czy posiada certyfikat lub deklarację zgodności z polskimi noramamii oraz aprobatę techniczną  (certyfikaty te powinien posiadać każdy wyrób znajdujący się na polskim rynku). Oczywiście wszelkiego rodzaju atesty i certyfikaty nie zabezpieczą nas w 100%, jeżeli zostaną zastosowane niezgodnie z przeznaczeniem, czy wbrew zaleceniom producenta. Ponadto odrobina zdrowego rozsądku przy zakupie materiałów budowlanych powinna nakłonić nas, aby sprawdzić, czy nie zawierają niebezpiecznych środków.

 

Legendarny azbest

Utarło się przekonanie, że azbest jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia. Owszem, jest szkodliwy, głównie pył azbestowy, gdyż jest niewidoczny i może powodować pylicę azbestową. Natomiast ,jeżeli materiały z jego obecnością nie są przykładowo pocięte, nie stanowią zagrożenia.
Ponadto w nowoczesnym budownictwie azbest nie jest stosowany, zgodnie z dyrektywami UE Polska zobowiązała się do jego usunięcia i od 1997 r. obowiązuje u nas zakaz produkcji materiałów budowlanych z jego zawartością.

 

Ciężki ołów

W dalszym ciągu, produkowane są farby zawierające związki ołowiu, pomimo jego toksycznych właściwości. Dlatego też, pojawiła się tzw. metoda pokrywania. Pokrycie ma za zadanie stanowić barierę ochronną, dzięki której niebezpieczne opary nie będą przedostawać się do powietrza. Pokrywanie farb z ołowiem zalecane jest przede wszystkim w pokojach dziecięcych, gdyż głównie dzieci są narażone na zatrucie.

 

Groźny aldehyd

Aldehyd mrówkowy, znany bardziej pod nazwą formaldehydu jest niezwykle niebezpiecznym środkiem. Sklasyfikowany został jako substancja prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi, wg rozporządzenia MZiOS z dnia 11 września 1996 r. oraz wg IARC (grupa 2A). Stosowany jest do produkcji lakierów, klejów, barwników oraz używany jest jako środek odkażający. Charakteryzuje się działaniem silnie drażniącym i uczulającym. Jednakże emisja formaldehydu z upływem czasu znacznie maleje - nawet o połowę w ciągu 6 miesięcy, co niewątpliwie jest wiadomością mocno optymistyczną.

 

Na laika, który dopiero wdraża się w sprawy budowlane, pozornie z każdej strony czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa i pułapki. Tak naprawdę wystarczy poświęcić trochę czasu i wykazać się zaangażowaniem przy wybieraniu odpowiednich materiałów, ewentualnie w razie problemów poradzić się specjalisty (chociażby na specialistycznym forum), aby móc cieszyć się bezpiecznym domem.


 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj