Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Instalacje  >  Ogrzewanie  >  UWAGA CZAD!

Słowa kluczowe: czad, kominek, piecyk, spaliny, tlenek węgla,

DrukujOgrzewanie


UWAGA CZAD!

Corocznie zimą, "cichy zabójca" - czad zbiera obfite żniwo, a życie traci w Polsce kilkadziesiąt osób. Tlenek węgla nazywany popularnie czadem wydziela się w wyniku niesprawności kotłów i piecyków, przewodów kominowych oraz niedostatecznej wentylacji pomieszczeń. Zagrożenie zatruciem wzrasta szczególnie przy większych mrozach, gdy urządzenia grzewcze pracują pełną mocą.

 


Dlaczego pojawia się czad?
Tlenek węgla wydziela się w wyniku niezupełnego spalania paliw zawierających cząsteczki węgla (gazu ziemnego, węgla kamiennego, drewna), gdy niedostateczny dopływ tlenu zawartego w powietrzu uniemożliwia całkowite ich spalanie (utlenienie). Większość urządzeń grzewczych nie eliminuje całkowicie wytwarzania niewielkiej ilości czadu, dlatego też istotne jest zapewnienie prawidłowego odprowadzenia spalin w taki sposób, aby nie przedostawały się do pomieszczenia.

 

 

Uwaga na stare urządzenia!
W procesie spalania musi być zapewnione dobre wymieszanie powietrza z paliwem. Zanieczyszczone palniki czy ruszty to uniemożliwiają, co powoduje zwiększoną emisję tlenku węgla. W starych kotłach czy piecykach często występują nieszczelności w komorach spalania i wtedy czad przedostaje się do pomieszczenia. Ze względu na umieszczenie w niewielkim pomieszczeniu i przebywaniu w nim ludzi szczególnie niebezpieczne są stare, gazowe piecyki kąpielowe. Nie mają one żadnych zabezpieczeń przed nieprawidłowym spalaniem, co przy ograniczonej wentylacji bardzo często prowadzi do tragedii. W nowych urządzeniach montowane są czujniki ciągu i w przypadku jego zaniku urządzenie zostanie samoczynnie wyłączone.

 

Uwaga!
W łazience z piecykiem kąpielowym musi być zapewniony dostateczny dopływ powietrza zewnętrznego przez bezpośredni kanał nawiewny lub pośrednio przez otwory w drzwiach łazienkowych. W takiej łazience nie wolno montować wentylatorów wyciągowych, gdyż może to spowodować odwrócenie ciągu kominowego - spaliny cofną się do pomieszczenia.

 

 

Dbajmy o kominy!
Zgodnie z przepisami kanały dymowe i spalinowe powinny być okresowo sprawdzane i czyszczone - w przypadku palenisk na paliwa stałe co 3 miesiące , a gazowych co 6 miesięcy. W praktyce wymóg ten jest często lekceważony, a nieszczelności lub niedrożność tych kanałów może stać się przyczyną rozprzestrzeniania się czadu. Warto też zamontować czujnik tlenku węgla, który przy wzroście jego stężenia zasygnalizuje niebezpieczeństwo.

 

Uwaga!
Montaż nowych, szczelnych okien uniemożliwia naturalny dopływ powietrza niezbędnego do spalania. Przy ich wymianie koniecznie musimy zamontować nawiewniki okienne lub ścienne o odpowiednio dobranej przepustowości.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj