Słowa kluczowe: instalacja elektryczna, moc, prąd, przyłącza,

DrukujInstalacje elektryczne


ZAPOTRZEBOWANIE NA MOC

Nie każdy budynek ma takie samo zapotrzebowanie na moc. Zależy to od jego przeznaczenia, przywyczajeń użytkowników, wyposażenia. Aby nie dopuścić do niepotrzebnych obciążeń należy dobrze obliczyć moc, jaka będzie w danym budynku potrzebna.

 

Takich obliczeń często dokonuje projektant, ale jeśli tego nie zrobi, możemy sami wykonać obliczenia. Należy w tym celu zsumować moce elektryczne planowanych sprzętów (których moc przekracza 2kW). Mogą to być między innymi: elektryczny piec grzewczy, kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka do naczyń, elektryczny podgrzewacz wody, systemy grzewcze w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego lub akumulacyjnego itd.

 
Suma, która wyjdzie, będzie oczywiście zawyżona. Rzadko zdarza się, aby wszystkie te urządzenia działały jednocześnie. Ale daje nam to zapas, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś urządzenia już po założeniu instalacji elektrycznej. Za pomocą tzw. współczynnika jednoczesności oszacujemy jaka jest rzeczywista moc jakiej potrzebujemy. Zakłada się, że wynosi on 0,5-0,6.
 

Nowo budowane lub modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne, powinny odpowiadać wymaganiom rozporządzenia ministra infrastruktury o "Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz.U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz.U. nr 109 z 2004 r., poz. 1156) oraz powołanym w nim Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom normy PN-IEC 60364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych".
Szczegółowo zasady wyznaczania zapotrzebowania mocy dla budynków mieszkalnych są ujęte w normie: N SEP-E-002: Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.

 

Można przyjąć średnią moc dla standardowych mieszkań, posiadających standardową liczbę sprzętu elektrotechnicznego:

  • 2,5 kVA w mieszkaniach zaopatrzonych w ciepła wodę z zewnętrznej sieci,
  • 30 kVA w mieszkaniach, które nie posiadają przyłącza do zewnętrznej sieci dostarczającej ciepła wodę.

 

Moc potrzebną w budynku jednorodzinnym oblicza się analogicznie jak w mieszkaniu, chyba, że:

  • właściciel lub inwestor budynku określił inne założenia dotyczące mocy zapotrzebowanej,
  • budynek ma więcej niż jedną kuchnię lub łazienkę używane niezależnie od siebie. Jeśli jest w nim więcej osobnych mieszkań niż jedno, to lepiej traktować go jako budynek wielorodzinny z dostosowaną mocą do liczby mieszkań.

 

Jeżeli budynek nie jest stawiany od podstaw, a jedynie modernizowany, to można przyjąć wartość 7 kVA na mieszkanie. Szczególnie, gdy jest wyposażony w instalację gazową i nie planujemy zastąpienia jej instalacją elektryczną.
Zasady te nie obejmują elektrycznego ogrzewania pomieszczeń. Należy to uwzględnić dodatkowo.






Komentarze (2)

witam mam pytanie , dla czego w części artykułu użył kolega pojęcia mocy pozozrnej której używa s...

witam mam pytanie , dla czego w części artykułu użył kolega pojęcia mocy pozozrnej której używa sie raczej w stosunku do transformatorów a nie odbiorników Można przyjąć średnią moc dla standardowych mieszkań, posiadających standardową liczbę sprzętu elektrotechnicznego: * 2,5 kVA w mieszkaniach zaopatrzonych w ciepła wodę z zewnętrznej sieci, * 30 kVA w mieszkaniach, które nie posiadają przyłącza do zewnętrznej sieci dostarczającej ciepła wodę. powinno się stsować kW

Komentarz z dnia 6.05.2010 r. zamieszczony przez KrzysztofDarmochwal.

odpowiedz

No ale przecież W=VxA tzn. że 1kVA i 1kW to to samo. Ja tam nie widzę różnicy chyba, że w pisowni:)...

No ale przecież W=VxA tzn. że 1kVA i 1kW to to samo. Ja tam nie widzę różnicy chyba, że w pisowni:)

Komentarz z dnia 6.05.2010 r. zamieszczony przez rickis.

odpowiedz

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj