DrukujŚciany i stropy


POWŁOKI OCHRONNE - GRUNTY, IMPREGNATY, PŁYNNE FOLIE

Płynne środki gruntujące, impregnujące i inne, tworzące powłoki wodoszczelne, stanowią istotną grupę wyrobów, która zapewnia prawidłową technologię wielu procesów budowlanych.

 

Materiały te, produkowane na bazie różnych związków polimerowych, są z reguły wodorozcieńczalne, co zmniejsza zagrożenia dla środowiska i pracowników oraz ułatwia ich nakładanie. Stosowane są przede wszystkim na podłożach mineralnych (tynki, beton, gips, kamień, ceramika), ale w razie potrzeby można ich używać na powierzchniach z materiałów drewnopochodnych - płyt wiórowych, OSB.

 

Grunty
Preparaty gruntujące wnikają w strukturę podłoża, wzmacniają je, wyrównują chłonność, ale nie tworzą widocznej powłoki. Ich nałożenie jest niezbędne przed tynkowaniem, malowaniem, czy wygładzaniem powierzchni ścian i sufitów. Zagruntowana powierzchnia nie pyli, a zmniejszenie odciągania wody z farb czy tynku umożliwia równomierne ich wysychanie. Środki te służą również do tworzenia warstwy kontaktowej, np. na gładkich elementach betonowych, przy układaniu podkładów podłogowych. Po zmieszaniu z kruszywem o odpowiedniej granulacji uzyskana powłoka charakteryzuje się szorstkością i dużą przyczepnością do podłoża, co zapewnia dobre związanie z kolejnymi warstwami.

 

Impregnaty
Środki impregnujące uszczelniają porowatą strukturę materiału, chroniąc przed wnikaniem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń dzięki własnościom hydrofobowym (ograniczone zwilżanie powierzchni), ożywiają barwę podłoża, a także chronią przed wykwitami solnymi, porostami. Impregnaty stosowane są głównie na porowatych okładzinach kamiennych (np. piaskowce, marmury), ceramicznych (np. cegły i płytki klinkierowe) i betonowych, użytkowanych na zewnątrz. Standardowo powinny być również nakładane na płytkach z polerowanego gresu, blatach i parapetach marmurowych wewnątrz pomieszczeń. Uchroni to przed trwałym zaplamienia barwnymi cieczami, np. sokiem z buraków, kawą czy czerwonym winem. Impregnaty wykorzystywane są również jako powłoki antygraffiti zmniejszające przyczepność farby do podłoża, co ułatwia ich usunięcie.

 

Płynne folie
Niemal standardem stało się obecnie nakładanie powłok hydroizolacyjnych z tzw. płynnej folii. Materiał ten po nałożeniu umożliwia bezpośrednie tynkowanie, przyklejanie okładzin ceramiczny. W porównaniu z tradycyjnymi izolacjami bitumicznymi (lepikiem, papą)
wyeliminowana jest więc konieczność tworzenia warstwy dociskowej, co istotnie upraszcza prace wykończeniowe. Płynne folie charakteryzują się wysoką elastycznością, zdolnością do krycia rys i zależnie od rodzaju i grubości warstwy mogą chronić również przed naporem wody pod ciśnieniem. Główny obszar ich stosowania to hydroizolacje podpłytkowe w pomieszczeniach mokrych (pralnia, łazienka), na tarasach i balkonach.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj