Słowa kluczowe: bloczek gipsowy, materiały konstrukcyjne, ściana działowa,

DrukujŚciany i stropy


ŚCIANKI DZIAŁOWE Z GIPSU

Monolityczne płyty, a w zasadzie bloczki gipsowe są alternatywnym, choć niezbyt popularnym, materiałem do budowy ścianek działowych. Mają one wytrzymałość i sztywność zbliżoną do tradycyjnych ścianek murowanych, a jednocześnie zapewniają wygodny i czysty montaż podobnie jak konstrukcje szkieletowe.

 

Ogólne informacje
Bloczki są dość duże - o wymiarach 50 x 66 cm - i na postawienie 1m2 przegrody wystarczą tylko trzy płyty. Ich ciężar powierzchniowy wynosi ok. 70 kg/m2 przy grubości 8 cm. Umożliwia to ustawienie ich nawet na podłożach (stropach) o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości na dodatkowe obciążenie.
Ukształtowane po bokach pióra i wpusty umożliwiają precyzyjne ich połączenie i uzyskanie równej płaszczyzny. Można z nich stawiać przegrody o grubości 6 cm, 8 cm lub 10 cm.

 

Rodzaje bloczków gipsowych
Produkowane są w dwóch odmianach - zwykłe przeznaczone do pomieszczeń suchych i impregnowane stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej okresowo wilgotności (łazienki, pralnie, kuchnie).

 

Zalety bloczków gipsowych
Ścianki stawiane z bloczków gipsowych nie wymagają tynkowania - wystarczy wypełnienie uszkodzeń i ewentualne naciągnięcie cienkiej warstwy gładzi. Podstawową ich zaletą jest ograniczenie do minimum tzw. prac mokrych i szybkość budowania. Pod względem izolacyjności akustycznej mają podobne własności jak cięższe i otynkowane odmiany betonu komórkowego - ścianka o grubości 8 cm charakteryzuje się tłumieniem dźwięków na poziomie 38 dB.

 

Budowa ścianki z bloczków gipsowych
Ścianki działowe z płyt gipsowych montuje się z użyciem specjalnego kleju gipsowego o rzadkiej konsystencji, przestrzegając zasady przesunięcia spoin pionowych w kolejnych warstwa o co najmniej 10 cm.
Połączenia ze ścianami nośnymi i stropem wymagają wstawienia elastycznej taśmy brzegowej i wypełnienia szczeliny masą akrylową. Ścianka według zaleceń producentów bloczków nie wymaga kotwienia w przylegającej do niej ścianie masywnej.
Ostatnią warstwę płyt można układać w pozycji pionowej dzięki czemu łatwiej niekiedy dopasować je do wysokości pomieszczenia bez konieczności przycinania wąskich fragmentów.
Górne krawędzie ostatniego rzędu bloczków powinny być zukosowane pod kątem ok. 15 stopni, a szczelina wypełniona klejem gipsowym.
Powierzchnię ściany można wykończyć w dowolny sposób - farbą, tapetą, płytkami ceramicznymi - dostosowując jej gładkość - poprzez szpachlowanie i szlifowanie - do rodzaju ostatecznego pokrycia.
 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj